سامانه های هوشمند اتاق عمل ORMS

  • بیمارستان هوشمند ORMS
  • سامانه های هوشمند اتاق عمل ORMS

هدف از طراحی و اجرای مدل پایه سیستم یکپارچه مانیتورینگ و کنترل تصاویر اتاق عمل با قابلیت اطمینان بالا، دستیابی به امکان مدیریت تصاویر تجهیزات پزشکی مختلف و اطلاعات بیمار، آرشیو این تصاویر و انتقال آن جهتآموزش دانشجویان به آمفیتئاتر و کلاسهای درس میباشد.

منظور از مدیریت تصاویر و اطلاعات، دریافت تصاویر از تجهیزات پزشکی و همچنین اطلاعات بیمار از سیستمهای بیمارستانی و ارائه تصویر خروجی آنها به صورتی تکی و یا تلفیقی از چند تصویر با استفاده از کابل HDMI نسخه ۲٫۰ بر روی دو مانیتور با کیفیت ۴K میباشد. لازم به ذکر است امکان پخش موسیقی در اتاق عمل با کیفیت عالی و امکان کنترل توسط رابط  راافیکی در دسترس جراح از دیگر اهداف مورد نظر سیستم می باشد.

دریافت کاتالوگ محصول

برای دانلود کاتالوگ با کیفیت این محصول کلیک کنید.

دریافت کاتالوگ

با توجه به عملکرد سیستم در اتاق عمل بیمارستان و حساسیت های موجود در اتاق عمل، سیستم به گونه ای طراحی شده است که از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری دارای قابلیت پایداری و اطمینان بسیار بالایی بوده و احتمال بروز خطاهای سخت افزاری و نرم افزاری در هنگام فعال بودن سیستم نزدیک به صفر می باشد. علاوه بر این سیستم زمان روشن شدن قابلیت چک کردن خود و اعلام گزارش وضعیت کلی سیستم و در صورت امکان اعلام وضعیت اتصالات ویدئویی را دارا می باشد.

در ادامه طراحی سیستم، بخشهای تشکیل دهنده آن و چگونگی عملکرد هریک از آنها شرح داده میشود.

دریافت تصاویر تجهیزات پزشکی

ورودیهای مختلف درنظر گرفته شده برای دریافت تصاویر تجهیزات پزشکی عبارتند از:

  1. تعداد ۸ عدد ورودی HDMI به منظور دریافت سیگنالهای مختلف ویدئویی از تجهیزات پزشکی قابل تبدیل به سایر ورودیها نظیر DVI, VGA و …
  2. دو عدد ورودی تصویر دوربین مداربسته و یا ویدئوکنفرانس تحت شبکه

برای دریافت تصویر ورودی تحت شبکه باید لینک تصویر با استفاده از یکی از پروتکلهای RTP ، RTMP و یا RTSP از سوی شرکت ارائه دهنده تجهیز پزشکی مورد نظر ارائه شده و با استفاده از نرمافزار VLC Media Player روی سرور در نظر گرفته شده برای سیستم یکپارچه مانیتورینگ و کنترل تصاویر اتاق عمل و یا یک کامپیوتر در شبکه ) VLAN ( قرارگیری این سرور قابل پخش باشد.

درخواست دموی محصول

برای رزرو دمو این محصول کلیک کنید.

درخواست دمو

تصاویر دریافتی در چهار مورد فوقالذکر بدون تغییر کیفیت و با توجه به پیکربندی درنظرگرفته شده در خروجی )اندازه تصویر و محل پخش آن روی مانیتورهای در نظر گرفته شده برای سیستم( نمایش داده خواهند شد. به این ترتیب کیفیت تصویر خروجی کاملا وابسته به کیفیت تصویر ورودی خواهد بود.

 

پروژه های اجرا شده مرتبط

تجربه موفق تجهیز و هوشمند سازی بیش از ۱۰۰ اتاق عمل در بیمارستان های سراسر کشور، شامل پروژه های ساخت اتاق عمل از صفر تا صد و تجهیز اتاق عمل، نصب و راه ادازی سامانه هوشمند ORMS  و همچنین طراحی، ساخت و اجرای دیوار های ماژولار شیشه ای و استیل

مشاهده پروژه ها

 

 

دریافت اطلاعات بیمار

سیستم HIS

اطلاعات پرونده بیمار از سیستم HIS دریافت میشود. دریافت این اطلاعات توسط Soap Web Service خواهد بود. برای هر نمونه سیستم HIS بیمارستان یا شرکت ارائه دهنده آن موظف است Soap Web Service مطابق با نیاز سیستم را فراهم کرده و در اختیار قرار دهد. پارامترهای مورد نظر در Soap Web Service شامل فیلدهای Text حاوی اطلاعات بیمار بوده و در انتهای پروژه در قالب “سند ارتباط با سیستم HIS ” ارائه خواهد شد.

سیستم PACS

دریافت تصاویر سیستم PACS تحت پروتکل DICOM انجام میشود. برای پیاده سازی این مورد باید تمام اسناد و نرمافزارهای مورد نیاز از سوی بیمارستان و یا شرکت ارائه دهنده سیستم PACS در اختیار صاپا قرار گیرد. آدرس URL فایلهای مبتنی بر پروتکل DICOM باید به صورت یک سرویس وب در اختیار سیستم قرار بگیرند و این فایلها نیز باید با استفاده از پروتکل HTTP قابل دریافت توسط سرور باشند.

رابط گرافیکی جهت مدیریت تصاویر

با استفاده از یک رابط گرافیکی نصب شده روی یک تبلت و یا کامپیوتر با سیستمعامل ویندوز، ارتباط جراح با سرور مرکزی برقرار میشود. با استفاده از این رابط گرافیکی، جراح میتواند چیدمانهای مختلف را بر روی دو مانیتور ۴k تنظیم نماید. این چیدمان به صورت تعیین ناحیههای مستطیل شکل جهت نمایش هریک از تصاویر ورودی و یا تصویر کلی اطلاعات بیمار با اندازه و محل قرارگیری دلخواه خواهد بود. شایان ذکر است که در هنگام پخش تصاویر در این ناحیهها، تصویر بدون تغییر نسبت اندازه طول به عرض )بدون تغییر aspect ratio ( و در بزرگترین اندازه ممکن پخش خواهد شد.

شایان ذکر است این رابط گرافیکی تنها برای مدیریت تصاویر مطابق با توضیحات ارائه شده در این مستند قابل استفاده بوده و امکان مشاهده تصاویر تجهیزات پزشکی و یا اطلاعات بیمار روی آن وجود ندارد. ارتباط تبلت مورد نظر برای نصب نرمافزار رابط گرافیکی با سرور در نظر گرفته شده برای سیستم یکپارچه مانیتورینگ و کنترل تصاویر اتاق عمل باید از طریق شبکه LAN توسط تیم IT و یا شبکه بیمارستان برقرار شود.

شایان ذکر است این رابط گرافیکی به صورت Single User پیادهسازی میشود و به این ترتیب در هر لحظه تنها امکان ورود به سیستم و استفاده یک پزشک از آن فراهم میباشد.

لازم به ذکر است رابط گرافیکی قابلیت اضافه کردن ویجت هایی نظیر ساعت ، تاریخ و یا پخش موسیقی را بر روی مانیتور اصلی دارد.

مشاهده تصاویر تجهیرات پزشکی و اطلاعات بیمار

تصویر خروجی سیستم یکپارچه مانیتورینگ و کنترل تصاویر اتاق عمل به دو صورت مستقیم و Stream تحت شبکه قابل مشاهده میباشد..

خروجی تصویر مستقیم

خروجی تصویر مستقیم سیستم شامل یک تصویر با نسبت تصویر ۱۶:۹ و با کیفیت ۴K میباشد که توسط دوکابل HDMI نسخه ۲٫۰ خروجی از سرور بر روی یک یا دو مانیتور ۴K یا FULL HD قابل مشاهده است.

شایان ذکر است سیستم هیچ تغییری در کیفیت تصاویر نخواهد داد و کیفیت پخش تصاویر کاملا وابسته به کیفیت ورودی میباشد.

Stream خروجی تحت شبکه

خروجی تصویر تحت شبکه عبارت است از Stream تصویر هر یک از ورودیها، اطلاعات بیمار و یا چیدمان درحال پخش بر روی مانیتورها. جراح قادر است تا با استفاده از رابط گرافیکی سیستم نصب شده بر روی تبلت، حداکثر سه تصویر از موارد ذکر شده را در لحظه برای Stream شدن روی شبکه انتخاب کند.

اندازه هر Stream تحت شبکه حداکثر Full HD بوده و کیفیت آن وابسته به کیفیت ورودی است. شایان ذکر است که Stream های خروجی از این سیستم با استفاده از پروتکلهای HLS ، RTMP و RTSP قابل دریافت میباشند. این Stream ها دارای تاخیر بین ۱۰ تا ۴۰ ثانیه نسبت به تصویر درحال پخش روی مانیتورهای سیستم میباشند.

تصاویر اتاق عمل stream

 

ضبط تصاویر تجهیرات پزشکی و اطلاعات بیمار

سیستم قادر است تا حداکثر سه مورد از تصویر هر یک از ورودیها، اطلاعات بیمار و یا چیدمان درحال پخش بر روی مانیتورها را به صورت همزمان با حداکثر کیفیت FULL HD و با سرعت ۶۰ FPS ضبظ نماید. جراح قادر است تا با استفاده از رابط گرافیکی سیستم نصب شده بر روی تبلت، سه تصویر از موارد ذکر شده را در لحظه برای ضبط شدن انتخاب کند.

سرور ضبط تصاویر فایلهای ضبط شده را درون خود نگهداری میکند و این فایلها توسط یک سرور FTP قابل دسترسی است. مدیریت فضا و حذف فایلهای قدیمی و آرشیو آنها به عهده کاربر است.

ضبط تصاویر اتاق عمل record

خروجی صوت با کیفیت عالی

با استفاده از این قابلیت جراح با استفاده از نرم افزار رابط گرافیکی، موسیقی مورد نظر خود را انتخاب می نماید. سیستم قابلیت پخش فایلهای مختلف صوتی را دارا می باشد و علاوه بر این امکان پخش موسیقی به صورت دالبی دیجیتال در سیستم در نظر گرفته شده است. امکان کاهش و یا افزایش سطح صدا، انتخاب آهنگ و لیست موارد دلخواه در نرم افزار رابط گرافیکی در نظر گرفته شده است.

اتصال موس و کیبورد به تجهیزات پزشکی

درصورت وجود موس و کیبورد USB در اتاق عمل و وجود کابل آن در محل سرور در نظر گرفته شده برای سیستم یکپارچه مانیتورینگ و کنترل تصاویر اتاق عمل، سیستم قادر است تا با انتخاب جراح، این موس و کیبورد را به یکی از سورسهای USB موجود متصل کند. تعداد این سورسهای USB حداکثر ۴ عدد بوده و باید پورت USB آنها برای اتصال در محل سرور مهیا باشد. به این ترتیب سیستم دارای یک پورت ورودی USB و ۴ پورت خروجی USB است. ورودی موس و کیبرد به ورودی آن و ۴ کابل دو سر USB از سرور به سورسهای USB متصل می شود.

انتخاب جراح برای اتصال موس و کیبورد موجود در اتاق عمل توسط استفاده از رابط گرافیکی نصب شده بر روی تبلت امکانپذیر است.

اتصال به RFID Reader و یا Barcode Reader

برای این مورد باید فقط از RFID Reader و Barcode Reader پشتیبانی شده استفاده شود. لیست سخت افزارهای پشتیبانی شده در انتهای پروژه به کارفرما ارائه میگردد. سیستم در صورت خواندن یک بارکد و یا RFID کد آن را با استفاده از سرویس وب ذکرشده در قسمت “دریافت اطلاعات بیمار” به سیستم HIS ارسال میکند.

اتصال به سیستم BMS

با ارتباط سیستم سرور به سیستم BMS می توان قابلیتهایی نظیر کنترل وضعیت تابلوهای ایزوله ، کنترل فشار مثبت اتاق عمل ، کنترل وضعیت گازهای طبی، کنترل وضعیت هوای اتاق عمل ، کنترل میزان روشنایی اتاق عمل ، کنترل تخت جراحی ، کنترل چراغ جراحی و … پیاده سازی نمود.

کانال رسمی تلگرام

با تشکر از بازدید شما از وب سایت فناوری بیمارستانی، جهت آگاهی از جدیدترین محصولات و اخبار شرکت و همین طور دانلود مقالات جدید در زمینه اتاق عمل های ماژولار و بیمارستان هوشمند، عضو کانال رسمی ما در تلگرام شوید.

عضویت در کانال تلگرام